Skip to content

207 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1961

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 5, 2018

Property Information

Block29
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2SF 1BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage31.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
21%
Improvement Value:$90,300
79%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,236+1.3%
2024$12,078+0.8%
2023$11,984-0.0%
2022$11,990-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 9351, Page 435NU CodeFamily (1)Recorded10/24/2018

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 8925, Page 274NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1961