Skip to content

267 Wilson AveKearny, NJ 07032

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2015

Property Information

Block251
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM50

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,388
Acreage37.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
22%
Improvement Value:$94,000
78%
Total Assessment$120,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,867+1.3%
2024$12,702+0.8%
2023$12,603-0.0%
2022$12,609-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3649, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1962