Skip to content

86 Chestnut St(Block 256 Lot 1)Kearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Date
Jun 14, 2017

Property Information

Block256
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM47

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,948
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,100
15%
Improvement Value:$34,000
85%
Total Assessment$40,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,293+1.3%
2024$4,237+0.8%
2023$4,204-0.0%
2022$4,207+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900