Skip to content

103-105 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1905
Apartment

Last Sale Price
$1,425,000
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block256
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM47

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
23%
Improvement Value:$169,400
77%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,433+1.3%
2024$23,131+0.8%
2023$22,952-0.0%
2022$22,963-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,425,000

From:

To:

DeedBook 9563, Page 74Recorded5/18/2021

Property Sale

Sale
$1,425,000
DeedBook 9563, Page 74

Property Sale

Sale
$945,000

From:

To:

DeedBook 9325, Page 196NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/20/2018

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 4326, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1905