Skip to content

142 Wilson AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Date
Dec 18, 2015

Property Information

Block258
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page47

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,372
Acreage25.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,000
17%
Improvement Value:$82,300
83%
Total Assessment$99,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,630+1.3%
2024$10,493+0.8%
2023$10,412-0.0%
2022$10,417-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905