Skip to content

115 Devon TerrKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
Dec 6, 2023

Property Information

Block259
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM49

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage770
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,300
39%
Improvement Value:$41,000
83%
Total Assessment$49,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,455+24.2%
2024$5,199+0.8%
2023$5,159-0.0%
2022$5,161-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$336,000

From:

To:

Sq Ft770DeedBook 9792, Page 35Recorded12/19/2023

Property Built

Built

Year Built: 1915