Skip to content

268 Wilson AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block259
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM50

Building Details

Building Class45
Description2SF 4CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,696
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,400
34%
Improvement Value:$71,600
66%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,561+1.3%
2024$11,412+0.8%
2023$11,324-0.0%
2022$11,329-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3216, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1905