Skip to content

174 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1975

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Aug 31, 1977

Property Information

Block25
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM5

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,268
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
22%
Improvement Value:$105,400
78%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,527+1.3%
2024$14,339+0.8%
2023$14,228-0.0%
2022$14,235-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 3236, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1975