Skip to content

6 Wilson AveKearny, NJ 07032

Built 1975

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 19, 1992

Property Information

Block25
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM5

Building Details

Building Class45
Description2SFR 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,268
Acreage37.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
22%
Improvement Value:$93,100
78%
Total Assessment$119,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,771+1.3%
2024$12,606+0.8%
2023$12,509-0.0%
2022$12,515-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4505, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1975