Skip to content

42 Devon TerrKearny, NJ 07032

Built 1959

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 16, 2017

Property Information

Block260
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page47

Building Details

Building Class45
Description2SFR BG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,072
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,900
27%
Improvement Value:$93,400
76%
Total Assessment$122,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,124+1.3%
2024$12,955+0.8%
2023$12,855-3.0%
2022$13,249+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 9217, Page 658NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/11/2017

Property Sale

Sale
$41,900
DeedBook 3100, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1959