Skip to content

53 Devon TerrKearny, NJ 07032

Built 1961

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 23, 2015

Property Information

Block258
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page47

Building Details

Building Class45
Description2SF 1BG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,056
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
33%
Improvement Value:$77,200
67%
Total Assessment$115,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,407+1.3%
2024$12,247+0.8%
2023$12,152-0.0%
2022$12,158-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 9056, Page 607Recorded8/10/2015

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

DeedBook 8700, Page 364NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/23/2009

Property Built

Built

Year Built: 1961