Skip to content

122 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 11, 1992

Property Information

Block260
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM49

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage3,366
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
15%
Improvement Value:$91,400
85%
Total Assessment$107,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,540+1.3%
2024$11,391+0.8%
2023$11,303-0.0%
2022$11,308-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4501, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1905