Skip to content

105 Hoyt StreetKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Date
Dec 21, 2015

Property Information

Block260
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page47

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage2,240
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,100
19%
Improvement Value:$69,300
81%
Total Assessment$85,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,142+1.3%
2024$9,024+0.8%
2023$8,954-0.0%
2022$8,958-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905