Skip to content

95 Hoyt StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block260
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page47

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,240
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,100
17%
Improvement Value:$78,200
83%
Total Assessment$94,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,095+1.3%
2024$9,965+0.8%
2023$9,887-0.0%
2022$9,892-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 9063, Page 474Recorded9/15/2015

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4460, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1905