Skip to content

93 Hoyt StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block260
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page47

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,240
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,100
19%
Improvement Value:$67,400
81%
Total Assessment$83,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,939+1.3%
2024$8,823+0.8%
2023$8,755-0.0%
2022$8,759-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 7571, Page 1NU CodeNominal consideration (25)Recorded6/2/2005

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5921, Page 315

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4786, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1905