Skip to content

185 Hoyt StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$163,319
Last Sale Date
Sep 22, 2015

Property Information

Block261
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,444
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,900
39%
Improvement Value:$51,500
61%
Total Assessment$84,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,035+1.3%
2024$8,919+1.9%
2023$8,755-0.0%
2022$8,759-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$163,319

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 9067, Page 235NU CodeBankruptcy (13)Recorded10/2/2015

Property Sale

Sale
$163,319
DeedBook 9067, Page 235

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 7731, Page 32Recorded11/15/2005

Property Built

Built

Year Built: 1925