Skip to content

187 Magnolia AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 9, 1999

Property Information

Block162
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM30

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,450
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
33%
Improvement Value:$58,000
67%
Total Assessment$86,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,228+1.3%
2024$9,109+0.8%
2023$9,038-0.0%
2022$9,042-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5521, Page 231

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4506, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1925