Skip to content

181 Hoyt StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2015

Property Information

Block261
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,200
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
15%
Improvement Value:$92,300
85%
Total Assessment$108,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,636+1.3%
2024$11,486+0.8%
2023$11,397-0.0%
2022$11,403-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 8673, Page 624NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/8/2009

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 7187, Page 31Recorded12/30/2003

Property Sale

Sale
$293,500

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 7002, Page 103Recorded1/3/2003

Property Built

Built

Year Built: 1905