Skip to content

13 Tappan StKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 21, 2009

Property Information

Block263
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM49

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage2,694
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,700
18%
Improvement Value:$77,600
82%
Total Assessment$94,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,095+1.3%
2024$9,965+0.8%
2023$9,887-0.0%
2022$9,892-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,694DeedBook 8661, Page 222NU CodeBankruptcy (13)Recorded4/28/2009

Property Built

Built

Year Built: 1920