Skip to content

88 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block266
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM49

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,500
13%
Improvement Value:$90,500
87%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,133+46.7%
2024$7,587+0.8%
2023$7,528-0.0%
2022$7,532-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 9775, Page 885NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/4/2023

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 9723, Page 557NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 1905