Skip to content

158 Tappan StKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Feb 8, 2024

Property Information

Block267
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
18%
Improvement Value:$81,000
82%
Total Assessment$98,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,581+1.3%
2024$9,457+0.8%
2023$9,384-0.0%
2022$9,389-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 9812, Page 819NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/3/2024

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 7054, Page 5Recorded5/15/2003

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3144, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1920