Skip to content

229 Dukes StKearny, NJ 07032

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2012

Property Information

Block268
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF 1BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
9%
Improvement Value:$129,300
91%
Total Assessment$141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,180+1.3%
2024$14,984+0.8%
2023$14,868-0.0%
2022$14,875-0.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4599, Page 4