Skip to content

140 Highland Ave(Unit C102)Kearny, NJ 07032

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2004

Property Information

Block26
Lot1
QualifierC102
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM6

Building Details

Building Class35
DescriptionC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,600
30%
Improvement Value:$34,600
70%
Total Assessment$49,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,267+1.3%
2024$5,199+0.8%
2023$5,159-0.0%
2022$5,161-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4592, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1991