Skip to content

56 Patterson StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Date
Nov 1, 2001

Property Information

Block26
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM6

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
24%
Improvement Value:$69,300
76%
Total Assessment$91,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,763+1.3%
2024$9,637+0.8%
2023$9,562-0.0%
2022$9,567-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5894, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1925