Skip to content

50 Wilson AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 25, 2003

Property Information

Block26
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage3,654
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
33%
Improvement Value:$71,000
67%
Total Assessment$106,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,347+1.3%
2024$11,201+0.8%
2023$11,114-0.0%
2022$11,119-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft3,654DeedBook 7178, Page 189Recorded12/11/2003

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 3390, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1915