Skip to content

Nwk/Jersey City TpkeKearny, NJ 07032

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2008

Property Information

Block283
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description1&2S SF:74810
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
51%
Improvement Value:$478,300
49%
Total Assessment$978,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$104,727+1.3%
2024$103,377+51.7%
2023$68,153-34.5%
2022$104,071-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950