Skip to content

100 Bergen AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block29
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,464
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
16%
Improvement Value:$92,000
84%
Total Assessment$109,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,722+1.3%
2024$11,571+18.0%
2023$9,803-0.0%
2022$9,808-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 9635, Page 612NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/28/2022

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4882, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1915