Skip to content

48 Johnston AveKearny, NJ 07032

Built 1880

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
May 14, 2008

Property Information

Block2
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage900
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,200
9%
Improvement Value:$40,100
91%
Total Assessment$44,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,742+1.3%
2024$4,681+0.8%
2023$4,645-0.0%
2022$4,647-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 8523, Page 203NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/30/2008

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 4857, Page 265

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4392, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1880