Skip to content

45 Wilson AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 14, 2004

Property Information

Block30
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM6

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,596
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,400
18%
Improvement Value:$83,000
82%
Total Assessment$101,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,855+1.3%
2024$10,715+0.8%
2023$10,632-0.0%
2022$10,637-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,596DeedBook 7234, Page 46Recorded3/4/2004

Property Built

Built

Year Built: 1925