Skip to content

136 Bergen AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block31
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,438
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
33%
Improvement Value:$73,900
67%
Total Assessment$110,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,600+1.3%
2024$11,448+0.8%
2023$11,357-0.0%
2022$11,362-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 3246, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1900