Skip to content

195 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block32
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,380
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
31%
Improvement Value:$55,600
69%
Total Assessment$80,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,628+1.3%
2024$8,517+0.8%
2023$8,451-0.0%
2022$8,455-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$267,500

From:

To:

Sq Ft2,577DeedBook 9220, Page 975Recorded7/20/2017

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 9199, Page 955NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/11/2017

Property Sale

Sale
$58,200
DeedBook 3377, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1905