Skip to content

190 Maple StKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2016

Property Information

Block32
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2.5SF 2CG
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,360
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,200
23%
Improvement Value:$93,000
77%
Total Assessment$120,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,867+1.3%
2024$12,702+0.8%
2023$12,603-0.0%
2022$12,609-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft3,360DeedBook 7420, Page 321Recorded12/15/2004

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4447, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1910