Skip to content

198 Maple StKearny, NJ 07032

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block32
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,400
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
27%
Improvement Value:$83,100
73%
Total Assessment$114,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,268+1.3%
2024$12,110+0.8%
2023$12,016-0.0%
2022$12,022-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4709, Page 264

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 3689, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1950