Skip to content

83 Bergen AveKearny, NJ 07032

Built 1969

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jan 6, 2017

Property Information

Block34
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM8

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,112
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,200
17%
Improvement Value:$105,200
83%
Total Assessment$127,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,638+1.3%
2024$13,462+0.8%
2023$13,358-0.0%
2022$13,364-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 9178, Page 730Recorded2/8/2017

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 4415, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1969