Skip to content

258 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Date
Apr 7, 2015

Property Information

Block36
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,172
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
26%
Improvement Value:$62,300
74%
Total Assessment$84,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,992+1.3%
2024$8,876+0.8%
2023$8,807-0.0%
2022$8,812-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920