Skip to content

238 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2005

Property Information

Block36
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM8

Building Details

Building Class45
Description1.5SF 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,200
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
22%
Improvement Value:$86,100
78%
Total Assessment$109,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,765+1.3%
2024$11,613+0.8%
2023$11,523-0.0%
2022$11,529-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952