Skip to content

264 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1952

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Nov 13, 1995

Property Information

Block36
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage968
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
33%
Improvement Value:$55,500
67%
Total Assessment$82,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,821+1.3%
2024$8,707+0.8%
2023$8,640-0.0%
2022$8,644-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 4929, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1952