Skip to content

83 Windsor StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 25, 2023

Property Information

Block36
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,138
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
37%
Improvement Value:$47,300
63%
Total Assessment$75,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,039+1.3%
2024$7,936+0.8%
2023$7,874-0.0%
2022$7,878-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,138DeedBook 9757, Page 744Recorded7/11/2023

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5818, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1915