Skip to content

37 William StKearny, NJ 07032

Built 1957

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Oct 31, 1980

Property Information

Block40
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
43%
Improvement Value:$56,900
57%
Total Assessment$100,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,716+1.3%
2024$10,578+0.8%
2023$10,495+1.7%
2022$10,322-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3311, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1957