Skip to content

6 Park PlKearny, NJ 07032

Built 1955

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 10, 2017

Property Information

Block40
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
46%
Improvement Value:$51,000
54%
Total Assessment$95,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,180+1.3%
2024$10,049+0.8%
2023$9,971-0.0%
2022$9,976-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 9256, Page 168NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/20/2017

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 7731, Page 1Recorded11/15/2005

Property Built

Built

Year Built: 1955