Skip to content

42 Park PlKearny, NJ 07032

Built 1962

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block40
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
40%
Improvement Value:$66,800
60%
Total Assessment$111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,915+1.3%
2024$11,761+0.8%
2023$11,670-0.0%
2022$11,675-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$469,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 9670, Page 927Recorded6/1/2022

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 7105, Page 273Recorded8/7/2003

Property Built

Built

Year Built: 1962