Skip to content

343 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block42
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,040
Acreage32.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
20%
Improvement Value:$92,700
80%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,343+1.3%
2024$12,184+13.6%
2023$10,726-0.0%
2022$10,731-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 9699, Page 13NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/27/2022

Property Sale

Sale
$417,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 9243, Page 951NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/6/2017

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 8860, Page 747Recorded7/19/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920