Skip to content

55 New Lawn Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jul 15, 2005

Property Information

Block73
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,054
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
33%
Improvement Value:$114,300
67%
Total Assessment$170,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,263+1.3%
2024$18,027+0.8%
2023$17,887-0.0%
2022$17,896-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,054DeedBook 7649, Page 268NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/31/2005

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3438, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1925