Skip to content

273 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
May 8, 1996

Property Information

Block45
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM8

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,339
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
24%
Improvement Value:$55,400
76%
Total Assessment$72,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,804+1.3%
2024$7,703+0.8%
2023$7,644-0.0%
2022$7,647-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4993, Page 303

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4766, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1915