Skip to content

9 Wilson AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Date
Mar 17, 2015

Property Information

Block28
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,357
Acreage24.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,900
27%
Improvement Value:$47,400
73%
Total Assessment$65,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,990+1.3%
2024$6,900+0.8%
2023$6,847-0.0%
2022$6,850-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905