Skip to content

106 Park PlKearny, NJ 07032

Built 1987

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Aug 13, 2007

Property Information

Block49
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
36%
Improvement Value:$85,400
64%
Total Assessment$133,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,280+1.3%
2024$14,096+0.8%
2023$13,987-0.0%
2022$13,994-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500

From:

To:

Sq Ft2,228DeedBook 8526, Page 235NU CodeFamily (1)Recorded6/4/2008

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 5819, Page 155

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 4050, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1987