Skip to content

7 Harding TerrKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Dec 16, 2015

Property Information

Block51
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,304
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
30%
Improvement Value:$60,600
70%
Total Assessment$86,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,206+1.3%
2024$9,088+20.5%
2023$7,539-0.0%
2022$7,542-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

From:

To:

Sq Ft1,304DeedBook 9100, Page 312NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/18/2016

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4144, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1928