Skip to content

323 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 1, 2001

Property Information

Block54
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
34%
Improvement Value:$52,000
66%
Total Assessment$78,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,371+1.3%
2024$8,263+0.8%
2023$8,199-0.0%
2022$8,203-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5830, Page 213

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4801, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1930