Skip to content

439 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1950

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 18, 2020

Property Information

Block52
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM13

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,330
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
25%
Improvement Value:$113,600
75%
Total Assessment$152,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,304+1.3%
2024$16,094+0.8%
2023$15,969-0.0%
2022$15,976-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft3,330DeedBook 9504, Page 41Recorded8/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950