Skip to content

11 Butler PlKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2008

Property Information

Block52
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,304
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
31%
Improvement Value:$54,100
69%
Total Assessment$78,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,393+1.3%
2024$8,285+0.8%
2023$8,220-0.0%
2022$8,224-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4466, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1928